content top
Cyklookruh na Svatý Tomáš a Vítkův Hrádek

Cyklookruh na Svatý Tomáš a Vítkův Hrádek

Popis okruhu:

Kratší, ale náročnější okruh do osady Svatý Tomáš s možností výstupu po pěší turistické trase ke zřícenině nejvýše položeného hradu v ČR Vítkova Hrádku, na níž se nachází vyhlídková rozhledna, ze které mohou návštěvníci obdivovat krásy Šumavy a Lipenského jezera, Blanského lesa, Novohradských hor a za dobré viditelnosti spatřit i vrcholky Alp.

Cyklovýlet začíná na pravém břehu Lipenského jezera v obci Přední Výtoň, odkud vyrážíme po cyklotrase č. 1019 podél jezera na Frýdavu. Zde v centru osady odbočíme na cyklotrasu č. 1021 a po ní – po tzv. Mírové cestě – vystoupáme až do osady Svatý Tomáš, kde se nachází zrekonstruovaný kostel Božího těla, v němž se jednou za měsíc (poslední neděle v měsíci) konají bohoslužby.

Ze Svatého Tomáše určitě stojí za námahu krátký pěší výstup ke zřícenině nejvýše položeného hradu v Čechách s vyhlídkovou plošinou, z níž je nádherný rozhled po širokém okolí, a to nejen Lipenska; při dobré viditelnosti lze z plošiny pozorovat například i vzdálené vrcholky rakouských Alp.

Po sestupu zpět do osady pokračujeme v cyklovýletu po cyklotrase č. 1033 na Pasečnou a dále (v souběhu cyklotras č. 1019 a 1033) v blízkosti státní hranice kolem přírodní památky Multerberské rašeliniště na Spáleniště, odkud z rozcestí pokračujeme po cyklotrase č. 1019 zpět do Přední Výtoně.

Zajímavosti na trase:

Areál letních sportů v Přední Výtoni

Přímo u Lipenského jezera a cyklistické stezky se nachází Areál letních sportů Albatros nabízející vedle občerstvení během vašeho cyklistického výletu také množství dalších možností volnočasového vyžití. V areálu dále najdete velké přírodní koupaliště s písečnou pláží, infocentrum s možností připojení na internet, ubytování, letní restaurant, půjčovnu sportovních potřeb a několik sportovních ploch (tenisové antukové kurty, volejbalové hřiště, fotbalové hřiště a víceúčelové asfaltové hřiště).

www.areal-sportu.cz

Svatý Tomáš

Osada Svatý Tomáš je horská vesnice spadající pod obec Přední Výtoň, ve které v současnosti žije asi 20 obyvatel a která doplatila na poválečný odsun obyvatelstva a vysídlení území v souvislosti se zřízením Železné opony. Dříve byla i tato oblast běžně obydlena, vedlo tudy několik cest spojující jižní Čechy s hornorakouskou oblastí Mühlviertel. V roce 1930 ve Svatém Tomáši žilo 193 obyvatel. Stával zde lovecký zámeček, škola z roku 1904 a několik dalších velkých kamenných domů. Po roce 1945 bylo obyvatelstvo Svatého Tomáše vystěhováno a opuštěné domy zbořeny. Šťastnou náhodou se zde zachoval poutní kostel Božího těla z roku 1347, který se po roce 1990 dočkal opravy a od roku 1997 se v něm jednou za měsíc (poslední neděle v měsíci) konají bohoslužby.

Vítkův Hrádek

Vítkův Hrádek, zřícenina nejvýše položeného hradu v ČR, se nachází na vrcholu Vítkův kámen nad osadou Svatý Tomáš. Od roku 1998 se o zříceninu hradu stará Občanské sdružení Vítkův Hrádek, kterému se podařilo zastavit kulturní devastaci této památky a provést rozsáhlé opravy včetně vybudování vyhlídkové plošiny na jeho nejvyšším místě. V létě 2005 byl Vítkův Hrádek znovuotevřen pro veřejnost a od té doby je jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů pravého břehu Lipenského jezera.

www.vitkuvhradek.cz

 

Cykloturistická infrastruktura na trase:

Areál letních sportů Přední Výtoň – půjčovna a servis kol; www.areal-sportu.cz

 

Zařízení s certifikací Cyklisté vítáni na trase okruhu:

Penzion Hejrov, Přední Výtoň; www.hejrov.cz

Leave a Reply