content top

Služby pro cyklisty

V území mikroregionu Lipensko zajišťuje nabídku cyklistických a cykloturistických služeb několik specializovaných zařízení. Jedná se zejména o půjčovny a servisy jízdních kol a dalšího cyklistického vybavení, služby v oblasti přepravy či úschovy kol či další doprovodnou nabídku pro cyklisty trávící v zde svou dovolenou či oblastí pouze projíždějící.

Půjčovny a servisy jízdních kol:

Služby v oblasti půjčování kol a cyklistického vybavení jsou v turisticky atraktivních oblastech zpravidla využívány návštěvníky těchto regionů, kteří buďto nemají vlastní jízdní kolo, anebo je pro ně pohodlnější či výhodnější si jej půjčit přímo v místě trávení dovolené (ať již proto, že nejsou aktivními cyklisty a vlastní kolo tudíž nevyužijí, nebo z důvodu velké vzdálenosti, kdy se jim nevyplatí kvůli jednomu či dvěma cyklovýletům během dovolené vlastní kolo vézt s sebou).

Servisní služby nabízejí jako určitý „doplněk“ vedle své hlavní činnosti zejména větší půjčovny sportovního vybavení.

obec (osada)

zařízení (název, adresa, e-mail)

nabídka

Frymburk Půjčovna & sport Řezáč
Frymburk 12, 382 79 Frymburkhttp://pujcovna-frymburk.cz
půjčovna, obchod, cykloservis
Frymburk Lipno Centrum – půjčovna Frymburk
areál Wellness Hotel FrymburkFrymburk 140, 382 79 Frymburk

www.lipnocentrum.cz

půjčovna (také elektrokola), obchod, cykloservis
Horní Planá Cykloservis Radek OndříkNa Výsluní 323, 382 26 Horní Planá

www.horniplana.cz/sluzby-v-horni-plane.php

cykloservis
Horní Planá Půjčovna kol CA Elannbudova Kulturního a informačního centra

Náměstí 8, 382 26 Horní Planá

www.chaty-lipno.cz/pujcovna-kol-lipno.php

půjčovna
Horní Planá (Dolní Vltavice) Půjčovna Cyklorelax – Hotel RelaxDolní Vltavice 44, 382 26 Horní Planá

www.cyklorelax.cz

půjčovna
Horní Planá (Jenišov) Půjčovna kol Hotel JenišovJenišov 253, 382 26 Horní Planá

www.hoteljenisov.cz

půjčovna
Lipno nad Vltavou Lipno Centrum – půjčovna Lipno nad Vltavou
areál Marina LipnoLipno nad Vltavou 310, 382 78 Lipno nad Vltavou

www.lipnocentrum.cz

půjčovna (také elektrokola), obchod, cykloservis
Lipno nad Vltavou Půjčovna INTERSPORT Rent – Kapitanátareál Marina Lipno

Lipno nad Vltavou 105, 382 78 Lipno nad Vltavou

www.lipnoservis.cz

půjčovna (také elektrokola)
Lipno nad Vltavou Půjčovna INTERSPORT Rent – budova Chata LanovkaLipno nad Vltavou 307, 382 78 Lipno nad Vltavou

www.lipnoservis.cz

půjčovna, obchod, cykloservis
Lipno nad Vltavou Půjčovna elektrokol LODĚNICE LIPNOLipno nad Vltavou 1000, 382 78 Lipno nad Vltavou

www.elektro-skutr.eu/pujcovna-elektrokol2

půjčovna elektrokol
Přední Výtoň Areál letních sportů Přední VýtoňPřední Výtoň 94, 382 73 Přední Výtoň

www.areal-sportu.cz

půjčovna, cykloservis
Stožec MONTY – půjčovna a servis kolStožec 20, 384 44 Stožec

www.stozec.cz/index.html?p=LNK3002

půjčovna, cykloservis
Vyšší Brod Půjčovna kol Vyšší Brod, kemp Pod Hrází382 73 Vyšší Brod

http://www.ingetour.cz/kempy/vyssi-brod-kemp-pod-hrazi-pujcovna-kol

půjčovna

 

Zapůjčit si jízdní kola umožňují také některá hromadná ubytovací zařízení, ve většině případů je však takováto nabídka poskytována pouze ubytovaným hostům, případně je rozsah nabídky omezený. Mnohdy se také jedná pouze o zprostředkování zapůjčení, kdy samotné ubytovací zařízení fyzicky jízdními koly nedisponuje.

 

Půjčovny kol Českých drah – ČD Bike

Na území mikroregionu Lipensko jsou služby v oblasti půjčování jízdních kol poskytovány také společností České dráhy, a.s., a sice v hlavních železničních stanicích Černá v Pošumaví, Horní Planá, Lipno nad Vltavou a Nová Pec, po předchozí objednávce je možné kolo zapůjčit také ve stanici Nové Údolí, vrátit kolo lze navíc i ve stanici Vyšší Brod klášter.

Vzhledem ke skutečnosti, že provozní doby a podmínky zapůjčení či vrácení jízdních kol se v jednotlivých železničních stanicích, poskytujících tento druh služeb, mnohdy liší, doporučujeme vám před samotným výletem si s dostatečným časovým předstihem možnosti zapůjčení kol v systému ČD Bike prostudovat přímo na webových stránkách Českých drah www.cd.cz/volny-cas/pujcovny-kol-cd/-5888/ a nejlépe si zapůjčení kol objednat přes internet na stránkách www.pujcovnykol.cz.

 

Přeprava jízdních kol:

Přepravu jízdních kol nabízí České dráhy, a.s., a to v podstatě na většině stávajících vlakových spojů v rámci tratí procházejících územím Lipenska. V mikroregionu a centrální části Šumavy lze dále pro přepravu kol v hlavní turistické sezóně využít také systém autobusových linek (cyklobusů) s přepravou jízdních kol Cyklotrans a v omezené míře i linky tzv. Zelených autobusů v Národním parku Šumava.

Přeprava kol vlaky Českých drah

Služba přepravy jízdních kol ve vlacích je ve většině případů poskytována prakticky všemi spoji a téměř v jakoukoli denní dobu, zejména v období letní sezóny (květen – říjen). Problémy mohou nastat zejména ve špičkách hlavní turistické sezóny a mohou zpravidla souviset s omezenou kapacitou vlaků pro přepravu kol (ačkoli jsou tyto zpravidla v létě posilovány a jezdí mnohdy jako tzv. cyklovlaky, tedy s vyčleněným samostatným vagónem pro kola).

Určitou nevýhodu představují poměrně časté změny v poskytování této služby, kdy každoročně se změnami jízdních řádů dochází i ke změnám podmínek přepravy jízdních kol. Hodláte-li tedy pro dopravu do regionu či přepravu po něm využít tuto služby, doporučujeme si před vaším cyklovýletem prostudovat podmínky přepravy jízdních kol ve vlacích na stránkách Českých drah – http://www.cd.cz/cs/volny-cas/cd-bike/default.htm.

Cyklobusy systému Cyklotrans

Dopravní systém Cyklotrans je systém autobusových linek umožňujících přepravu jízdních kol na území Jihočeského kraje. Autobusy v rámci systému vyjíždějí každoročně v období od června do září na své víkendové trasy, o letních prázdninách jsou navíc spoje rozšířeny i na pracovní dny.

Území mikroregionu Lipensko pokrývají 2 autobusové linky tohoto systému, které (s výjimkou severozápadní oblasti Stožecka a lokalit pravého břehu Lipenského jezera) poměrně kvalitně propojují v podstatě všechna turistická centra mikroregionu. Jedná se tzv. Červenou linku jezdící na trase České Budějovice – Český Krumlov – Volary – Kvilda a Vltavskou linku na trase České Budějovice – Český Krumlov – Lipno n./Vlt. – Horní Planá. Bližší informace o zastávkách těchto linek, jízdních řádech, cenách jízdného či podmínkách přepravy naleznete na stránkách systému – www.cyklotrans.cz.

Zelené autobusy

Tzv. Zelené autobusy přepravují turisty zejména v oblasti centrální Šumavy (Železnorudsko, Kvildsko). Jedná se o projekt prázdninových autobusových linek kofinancovaný z prostředků strukturálních fondů Evropské unie a spolufinancovaný Správou NP a CHKO Šumava. U většiny těchto linek je možná i spolupřeprava jízdních kol.

Ve spádovém území mikroregionu Lipensko – tj. v oblasti severně nad Lipenskou nádrží v lokalitě Stožecka a Novopecka – lze nicméně v rámci tohoto systému využít pouze jedinou, relativně krátkou linku Nová Pec – Jelení Vrchy (ostatní linky jsou situovány výše do centrální Šumavy). Více informací o systému naleznete na stránkách Národního parku Šumava – www.npsumava.cz

 

Zařízení s certifikací Cyklisté vítáni:

CV_2008Projekt Cyklisté vítáni představuje národní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů.

Každé zařízení, které chce získat značku Cyklisté vítáni (zelené logo se smějícím se kolem), musí splňovat určité podmínky. Tyto podmínky se dělí na kritéria pro ubytovací zařízení, stravovací zařízení, chatové osady a kempy a turistické cíle (hrady, zámky, muzea, skanzeny a přírodní památky). Pro každý typ turistického zařízení je potom vymezen výčet základních (povinných) požadavků, které musí pro získání certifikátu splnit, a požadavků doplňkových – tzv. doplňkové nabídky – z nichž musí splnit určitý minimální počet položek. Certifikace obsahuje standardy srovnatelné s obdobnými systémy užívanými v jiných evropských zemích (např. Německo, Rakousko).

V území mikroregionu Lipensko se dle informací publikovaných na internetovém portálu www.cyklistevitani.cz nachází dále uváděná turistická zařízení certifikovaná značkou Cyklisté vítáni. Větší počet těchto zařízení je situován v hlavních turistických centrech na levém břehu Lipenského jezera (Černá v Pošumaví, Frymburk, Horní Planá, Lipno nad Vltavou), v ostatních destinacích jsou pak většinou jen jednotlivá zařízení.

obec (osada)

zařízení (název, adresa, e-mail)

Černá v Pošumaví Wizard´s club
Černá v Pošumaví 15, 382 23 Černá v Pošumavíwww.wizardsclub.net
Černá v Pošumaví Hotel Racek
Černá v Pošumaví 69, 382 23 Černá v Pošumavíwww.hotelracek.cz
Frymburk Hotel Maxant
Frymburk 80, 382 79 Frymburkwww.hotelmaxant.cz
Frymburk Hotel Vltava
Frymburk 45, 382 79 Frymburkwww.hotelvltava.cz
Frymburk Pension a restaurace Florian
Frymburk 251, 382 79 Frymburkwww.florian-frymburk.cz
Frymburk Wellness hotel Frymburk
Frymburk 140, 382 79 Frymburkwww.hotelfrymburk.cz
Frymburk (Kovářov) Penzion KovářovKovářov 165, 382 79 Frymburk

www.penzionkovářov.cz

Horní Planá Hotel Na pláži
Jiráskova 42, 382 26 Horní Planáwww.hotel-plaz.cz
Horní Planá (Dolní Vltavice) Hotel RELAXDolní Vltavice 44, 382 26 Horní Planá

www.hotelresortrelax.cz

Horní Planá (Hůrka) Penzion restaurant U Méďů
Hůrka 72, 382 26 Horní Planáwww.lipno-hochficht.cz
Horní Planá (Jenišov) Hotel Jenišov
Jenišov 253, 382 26 Horní Planáwww.hoteljenisov.cz
Horní Planá (Jenišov) Hotel Na Jezeře
Jenišov 382, 382 26 Horní Planáwww.hotelnajezere.cz
Lipno nad Vltavou Camping Lipno Modřín
Lipno nad Vltavou 307, 382 78 Lipno nad Vltavouwww.campinglipno.cz
Lipno nad Vltavou Chata Lanovka
Lipno nad Vltavou 307, 382 78 Lipno nad Vltavouwww.chatalanovka.cz
Lipno nad Vltavou Hotel a restaurant Admirál
Lipno nad Vltavou 92, 382 78 Lipno nad Vltavouwww.hotel-admiral.cz
Lipno nad Vltavou (Slupečná) Hospůdka BOBOVKASlupečná 301, 382 78 Lipno nad Vltavou

www.slideland.cz

Nová Pec Wellness hotel Marlin
Nové Chalupy 1, 384 62 Nová Pecwww.wellnesshotelmarlin.cz
Přední Výtoň Penzion Hejrov
Přední Výtoň 82, 382 73 Přední Výtoňwww.hejrov.cz
Rožmberk nad Vltavou Hotel – Restaurant Růže
Rožmberk nad Vltavou 78, 382 18 Rožmberk nad Vltavouwww.hotelruze.cz