content top

Cyklostezky v regionu

Milovníkům cyklistiky nabízí Lipensko množství kvalitních značených cyklistických a cykloturistických tras s rozmanitou náročností, délkou či povrchem. Na své si zde tedy přijdou jak úplní cyklističtí začátečníci, tak také náročnější, sportovně založení cyklisté.

Velmi dobré podmínky a možnosti kratších výletů v rovinatém terénu, vhodných kupříkladu pro rodiny s menšími dětmi, „sváteční“ cyklisty či seniory, nabízí cyklotrasy vedoucí podél břehu Lipenského jezera a na Stožecku.

Příjemný rodinný výlet můžete absolvovat třeba po Jezerní cyklostezce, která umožňuje bezpečný nástup na trasu v mnoha místech v blízkosti Lipenského jezera. Cyklostezka s množstvím odpočívek a možnostmi občerstvení v některém z lipenských letovisek vytváří díky svému vedení z velké části po obou březích jezera také atraktivní cyklistický okruh. Aniž byste se tedy museli vracet do výchozího místa vašeho cyklovýletu po stejné trase, můžete si vychutnat jízdu s krásnými romantickými výhledy na jezero a využít pro návrat třeba některý z lipenských přívozů, který bude dozajista vítaným zpestřením výletu i pro vaše ratolesti.

V lesnaté krajině v okolí Stožce a Nové Pece se můžete vypravit na kratší výlet podél unikátní technické památky Schwarzenberského plavebního kanálu, který v minulosti sloužil k plavení vytěženého dřeva ze šumavských hvozdů. O víkendech v turistické sezóně mají návštěvníci Jeleních Vrchů příležitost blíže se seznámit s historií a tradicí při ukázkách plavení dřeva.

Zdatnější cyklisté určitě ocení některé náročnější výšlapy v příhraničních oblastech pravého břehu Lipenského jezera. Atraktivním výletem je například cyklookruh k Plešnému jezeru nebo na Svatý Tomáš a zříceninu Vítkův Hrádek s vyhlídkovou věží.

Těm, kteří zatouží v rámci svého cykloturistického pobytu poznat Lipensko v celé jeho kráse, doporučujeme vypravit se na některý z delších cyklovýletů, například kolem celého jezera, anebo nedalekým rakouským příhraničím.

Lipenské cyklotrasy také přímo navazují na cyklistickou síť v okolních regionech. Jste-li tedy vyznavači vícedenních výletů či dálkové cyklistiky, nic vám nebrání navštívit třeba centrální oblasti Šumavy v území sousedního mikroregionu Horní Vltava – Boubínsko, anebo se naopak od Lipenska vydat dále na východ podél hranic do Novohradských hor. Pro jízdu česko-bavorským a česko-rakouským příhraničím je vhodná například mezinárodní dálková cyklotrasa EuroVelo 13, známá jako tzv. Stezka Železné opony.