content top
Cyklookruh po Jezerní stezce

Cyklookruh po Jezerní stezce

Popis okruhu:

Krátký okruh po kvalitní cyklostezce podél Lipenského jezera procházející Lipnem nad Vltavou, Přední Výtoní a Frymburkem s plavbou na lipenském přívozu mezi Frýdavou a Frymburkem, ideální pro rodiny s dětmi nejen jako cyklovýlet, ale díky výbornému povrchu a nenáročnému profilu stezky kupříkladu také i pro inline bruslení.

Výlet začíná v obci Lipno nad Vltavou, která je v současnosti jedním z nejvyhledávanějších středisek letní i zimní rekreace na Lipensku, na páteřní cyklostezce č. 33 procházející jachetním přístavem Marina Lipno a směřující dále podél břehu Lipenského jezera kolem přístaviště lodní dopravy na Lipně k přehradní hrázi.

Od hráze lipenské přehrady směrem na Přední Výtoň můžete při jízdě na nové, kvalitní asfaltové cyklostezce vedoucí podél pravého břehu Lipenského jezera obdivovat písečné pláže, bludné kameny, rákosiny, smrčiny i lužní les. Po zhruba 6 kilometrech vás stezka dovede do Přední Výtoně, kde se lze občerstvit a odpočinout si v některém z místních restauračních zařízení a dále pokračovat po dopravně málo frekventované místní komunikaci na Frýdavu.

Pro překonání Lipenského jezera mezi Frýdavou a Frymburkem využijete místní přívoz, který v letní turistické sezóně „pendluje“ mezi oběma břehy zpravidla jednou za hodinu prakticky po celý den.

Návrat z Frymburku do Lipna nad Vltavou je opět po páteřní cyklostezce č. 33, označované jako „Jezerní“, která je cyklisty i inline bruslaři velmi oblíbená a vyhledávaná pro kvalitní povrch i nenáročný a přitom pro jízdu zajímavý profil. Na mnoha úsecích trasy se zde naskýtají atraktivní výhledy na jezero, zhruba 3 km za Frymburkem se nachází zastavení u bronzové sochy Lipenské víly, umístěné na kamenném výběžku na břehu jezera.

Zajímavosti na trase:

Stezka korunami stromů Lipno

První stezka korunami stromů v České republice nabízí návštěvníkům jedinečnou kombinaci zážitků. Na stezce dlouhé 675 metrů, citlivě začleněné do okolní krajiny, naleznete kromě jedinečné vyhlídky ze 40 metrové věže i spoustu dobrodružných zážitků. To vše dělá ze stezky ideální cíl pro výlet aktivních návštěvníků, rodin a seniorů. Vrcholným zážitkem je nejdelší suchý tobogán v České republice v celkové délce 52 metrů.

Ke Stezce korunami stromů Lipno se můžete dostat jak přímo na kole, tak také lanovou dráhou od centrálního parkoviště v Lipně nad Vltavou, autobusem, anebo pěšky po značené trase.

www.stezkakorunamistromu.cz

Bikepark Lipno nad Vltavou

Bikepark v Lipně nad Vltavou, umístěný během letní turistické sezóny již tradičně na tzv. Jezerní sjezdovce Skiareálu Lipno, nabízí možnost adrenalinového dobrodružství na kole pro všechny věkové kategorie s nádherným výhledem na Lipno. K dispozici jsou 3 různé trasy, jak pro zkušené jezdce, tak pro rodiny s dětmi již od 8-mi let. Celková délka tratí je 3 km. V létě je u bikeparku otevřen také mini bikepark se skákacím hradem a animátory pro malé děti. Pokud nemáte vhodný typ kola pro terénní sjezd, nevadí. Veškeré vybavení od chráničů až po speciální kola si můžete zapůjčit přímo na místě. Na začátek bikeparku na vrcholu Kramolína se dostanete pohodlně lanovkou od centrálního parkoviště v obci, na kterou se vejde celá rodina.

www.lipnoservis.cz/active-park-lipno/bikepark-lipno

Lanový park Lipno nad Vltavou

Lanový park v Lipně nad Vltavou nabízí lanový svět plný překážek a je určen pro děti i dospělé. Při bezpečné adrenalinové zábavě lze zažít nevšední zážitky a přesvědčit se o svojí obratnosti a šikovnosti při překonávání překážek v různých výškách. Součástí parku je také umělá lezecká stěna, 150 metrů dlouhý sjezd na rybníkem, anebo trampolína 4v1, na níž lze při skocích až 8 metrů do výšky provádět salta i nejrůznější jiné pohybové kreace a další akrobacie.

www.lipnoservis.cz/active-park-lipno/lanovy-park-lipno

Aquaworld Lipno nad Vltavou s Hopsáriem

Vodní ráj Aquaworld v těsné blízkosti páteřní Jezerní cyklostezky v Marině Lipno je skvělým místem k relaxaci za každého počasí. Po absolvování cyklovýletu, anebo v rámci zastávky v jeho průběhu, si můžete odpočinout ve vířivce a při tom se kochat nádherným výhledem na Lipenské jezero nebo si zaplavat v plaveckém bazénu. K dispozici jsou také finské sauny s vůní bylinkových esencí nebo nejrůznější masáže. Děti se mohou vydovádět na vodní skluzavce a v bazénu s protiproudem. Součástí Aquaworldu je od června 2013 také Hopsárium – rodinné hřiště s množstvím skluzavek, prolézaček a nafukovacích atrakcí, v němž se skvěle vyřádí nejen děti jakéhokoli věku, ale i dospělí návštěvníci.

www.lipnoservis.cz/active-park-lipno/aquaworld-lipno

Vyhlídková plošina v Lipně nad Vltavou

Vyhlídková plošina na skále se nachází zhruba 1,5 km od začátku trasy výletu v jachetním přístavu Marina Lipno, před přehradní hrází. Zejména při západech slunce poskytuje plošina překrásné, romantické výhledy na Lipenské jezero.

Areál letních sportů v Přední Výtoni

Přímo u Lipenského jezera a cyklistické stezky se nachází Areál letních sportů Albatros nabízející vedle občerstvení během vašeho cyklistického výletu také množství dalších možností volnočasového vyžití. V areálu dále najdete velké přírodní koupaliště s písečnou pláží, infocentrum s možností připojení na internet, ubytování, letní restaurant, půjčovnu sportovních potřeb a několik sportovních ploch (tenisové antukové kurty, volejbalové hřiště, fotbalové hřiště a víceúčelové asfaltové hřiště).

www.areal-sportu.cz

Lipenský přívoz Frýdava – Frymburk

Jeden z přívozů propojujících oba břehy Lipenského jezera umožňuje dokonale si užít jízdu na kole či inline bruslích bez nutnosti vracet se do výchozího bodu výletu po stejné trase. V letní turistické sezóně je frekvence jízdy přívozu poměrně častá (přívoz jezdí zpravidla každou hodinu prakticky po celý den), takže na výlet lze vyrazit prakticky v jakoukoli denní dobu. Plavba na přívozu je navíc skvělým zpestřením rodinného výletu zejména pro děti.

www.ifrymburk.info/doprava/

Městys Frymburk

Dominantou městyse Frymburk je kostel sv. Bartoloměje. Mezi další významné pamětihodnosti patří například kašna napájená umělým potokem, pomník „básníka Šumavy“ Adalberta Stiftera, anebo morový sloup, které mohou návštěvníci spatřit při procházce po místním náměstí.

Z dalších možností volnočasového vyžití je návštěvníkům k dispozici například veřejná pláž v těsné blízkosti cyklostezky, kterou mohou projíždějící cyklisté v letních měsících využít ke koupání a relaxaci. Dále je zde kupříkladu půjčovna loděk a šlapadel, anebo půjčovna kol pro ty, kteří do regionu přijeli bez vlastního kola.

www.frymburk.info

Lipenská víla

Nová patronka Lipenského jezera byla umístěna na skalní výběžek u břehu jezera v roce 2011. Jedná se o sochu v životní velikosti, nacházející se zhruba na půli cesty mezi Frymburkem a autokempem Modřín v Lipně nad Vltavou.

 

Cykloturistická infrastruktura na trase:

Lipno nad Vltavou:

Lipno Centrum – půjčovna Lipno nad Vltavou, areál Marina Lipno; www.lipnocentrum.cz

Půjčovny INTERSPORT Rent Lipno nad Vltavou – kola, elektrokola; www.lipnoservis.cz:

  • půjčovna Kapitanát, přístav Marina Lipno
  • budova Chata Lanovka – půjčovna i servis a oprava kol

Půjčovna elektrokol LODĚNICE LIPNO, Lipno nad Vltavou; www.elektro-skutr.eu/pujcovna-elektrokol2

Přední Výtoň:

Areál letních sportů Přední Výtoň – půjčovna a servis kol; www.areal-sportu.cz

Frymburk:

Půjčovna&sport Řezáč – Frymburk; http://pujcovna-frymburk.cz

Lipno Centrum – půjčovna Frymburk; www.lipnocentrum.cz

 

Půjčovny kol Českých drah – ČD Bike:

Na trase okruhu lze jízdní kola zapůjčit a vrátit v železniční stanici Lipno nad Vltavou

Vzhledem ke skutečnosti, že provozní doby a podmínky zapůjčení či vrácení jízdních kol se v jednotlivých železničních stanicích, poskytujících tento druh služeb, mnohdy liší, doporučujeme vám před samotným výletem si s dostatečným časovým předstihem možnosti zapůjčení kol v systému ČD Bike prostudovat přímo na webových stránkách Českých drah www.cd.cz/volny-cas/pujcovny-kol-cd/-5888/ a nejlépe si zapůjčení kol objednat přes internet na stránkách www.pujcovnykol.cz.

 

Zařízení s certifikací Cyklisté vítáni na trase okruhu:

Chata Lanovka, Lipno nad Vltavou; www.chatalanovka.cz

Hospůdka BOBOVKA, Lipno nad Vltavou; www.slideland.cz

Hotel a restaurant Admirál, Lipno nad Vltavou; www.hotel-admiral.cz

Penzion Hejrov, Přední Výtoň; www.hejrov.cz

Wellness Hotel Frymburk; www.hotelfrymburk.cz

Hotel Maxant, Frymburk; www.hotelmaxant.cz

Hotel Vltava, Frymburk; www.hotelvltava.cz

Penzion a restaurace Florian, Frymburk; www.florian-frymburk.cz

Leave a Reply