content top
Lipenský přeshraniční okruh

Lipenský přeshraniční okruh

Popis okruhu:

Tento okruh Vás zavede na zajímavá místa horní části Lipenska a severní části rakouského Mühlviertelu. Zajímavostí okruhu je, že na dvou místech překonává lipenskou přehradu pomocí přívozu, a sice v Horní Plané a Dolní Vltavici. Trasa přívozu v Dolní Vltavici je ze všech lipenských nejdelší. Jízda tímto netradičním dopravním prostředkem představuje zajímavé zpestření a navíc umožnuje turistovi nahlédnout na okolní krajinu přímo z hladiny Lipenského jezera. Okruh můžeme rozdělit na lehčí, méně náročnou část jdoucí podél břehů lipenského jezera, resp. podél Schwarzenberského plavebního kanálu, a obtížnější rakouskou část, kde překonavá větší převýšení. Svou délkou patří k těm delším a vede převážně po asfaltových cestách. V pohodě jej tedy zvládnete i na trekovém kole.

Okruh začíná v Černé v Pošumaví, odkud jde po rovinaté šumavské magistrále až do rodiště básníka Šumavy Adalberta Stiftera – Horní Plané, kde vás čeká první jízda přívozem. Po překonání Lipenského jezera okruh pokračuje přes menší stoupání kolem Lhotského vrhu po cyklotrase č. 1263 ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu v bývalé osadě Huťský Dvůr.

Následující úsek podél plavebního kanálu až do Oberhaagu je charakteristický prakticky nulovým převýšením. Zajímavostí na tomto klidném úseku může být návštěva obnoveného kostela a muzea v Zadní Zvonkové. Z Oberhaagu cesta prudce klesá do rakouského městečka Aigen, kde můžete navštívit klášter s pivovarem nebo dílnu vyrábějící svíčky. Na této části cyklotrasy si vychutnáte nádherné výhledy do údolí řeky Große Mühl s pro tuto oblast typickými vierkantovými usedlostmi.

Z Aigenu stoupá okruh východně po cyklotrase R5 až do St. Oswaldu, kde se stáčí na sever a pokračuje dále přes evropské rozvodí až k břehům Lipenského jezera. Třešničkou na dortu bude závěrečná 1,5 km dlouhá plavba přívozem přes Lipenské jezero z Kyselova do Dolní Vltavice.

Zajímavosti na trase:

Adventure Park Černá v Pošumaví – Lanové centrum

Nachází se ve východní části obce Černá v Pošumaví. Ve výšce až 16 metrů na Vás čeká pořádná porce adrenalinu při zdolávání překážek. Není však důvod se bát. Připravené jsou trasy pro každého, ať jste malí či velcí, odvážnější či opatrnější.

http://www.adventurepark.cz/

Rodný dům Adalberta Stiftera

Rodný dům Adalberta Stiftera stojí přímo v centru Horní Plané. Kromě stále expozice „Adalbert Stifter a rodný kraj“, jejímž těžištěm je jeho rodiště Horní Planá a jižní Šumava, si zde můžete vždy prohlédnout ještě několik sezónních výstav. V roce 2013 např.: Horní Planá a okolí – Stará Šumava zaniklá a proměněná (výstava mapující historii bývalého soudního okresu Horní Planá) a Ze břehů staré Vltavy (Pohled do historie, jak vypadala krajina, domy a lidé před vznikem Lipenské přehrady)

http://www.horniplana.cz/rodny-dum-adalberta-stiftera.php

Schwarzenberský plavební kanál

Plavební kanál postavený v 18. století pro účely plavení palivového dříví ze Šumavy do Vídně. V roce 2012 byl nově zrekonstruován úsek kanálu od Medvědího potoka u Zadní Zvonkové až ke státní hranici s Rakouskem u Sonnenwaldu.

http://www.schw-kan.com/

Zadní Zvonková

Bývalá, dnes zcela zaniklá obec, kde na v roce 1913 žilo 1610 obyvatel. Obec ležela kompletně v tzv. území nikoho, což bylo označení pro oblast mezi železnou oponou a státní hranicí. Z původní obce se dochoval pouze kostel a dva domy. Kostel prošel v devadesátých letech rozsáhlou rekonstrukcí v režii bývalých odsunutých obyvatel Zvonkové. Kromě kostela zde ještě můžete navštívit muzeum s expozicí s fotografiemi, dokumenty a exponáty, dokumentující život v obci, zánik obce, obnovení kostela a hřbitova.

http://www.gloeckelberg.at/index.php?page=home&f=1&i=home&PHPSESSID=53cfbe2ac971d561dfa0b6772f6f1573

Premonstrátský klášter Aigen

Klášter Řádu premonstrátských řeholních kanovníků ve Schläglu byl založen ve 13. století při osidlováním Šumavy. Prohlídka kláštera zahrnuje románskou a gotickou kryptu, křížovou chodbu, věžní kapli a barokní kostel. Obrazová galerie byla založena v roce 1836 a uchovává malířská díla pocházející již z období od zhruba 16. až do 20. století.

http://www.vyletyrakousko.cz/ausflugstipp/2603992/premonstratsky_klaster_schlaegl_

Klášterní pivovar Schlägl

V rámci prohlídky pivovaru návštěvník zavítá do varny, kde může nahlédnout, jak probíhá filtrování piva a do pivovarských sklepů, do staré varny a do stáčírny. Při prohlídce se dozví zajímavé informace o technologii vaření piva a další zpravování tohoto tradičního nápoje. Klášterní pivovar vyrábí devět různých druhů piva, od piva plzeňského typu až po speciál „dvojitého kozla“. Kromě toho můžete navštívit pivovarskou restauraci nacházející se ve sklepích pivovaru.

http://www.vyletyrakousko.cz/ausflugstipp/100165074/klasterni_pivovar_schlaegl/

Evropské rozvodí Koranda

Hranice mezi povodími Vltavy (Labe) a Dunaje.

http://www.mapy.cz/s/7bUV

Cykloturistická infrastruktura na trase:

Půjčovna kol Horní Planá

Cykloservis Radek Ondřík – Horní Planá

Půjčovna kol Černá v Pošumaví

Půjčovna kol Hůrka

Půjčovna kol Jenišov

Půjčovna elektrokol a dobíjecí stanice Aigen in Mühlkreis

Leave a Reply