content top
Cyklookruh „Okolo Lipna“

Cyklookruh „Okolo Lipna“

Popis okruhu:

Dlouhý okruh pro fyzicky zdatnější cyklisty obcházející celé Lipenské jezero z Lipna nad Vltavou podél pravého břehu až do Nové Pece, odkud se vrací zpět do Lipna nad Vltavou po levém břehu jezera. Okruh vede v převážné části po páteřních lipenských cyklotrasách bez či pouze s minimálním motorovým provozem, prochází jak hlavními turistickými centry, tak také klidovými místy a zavádí cyklistu i k mnoha významným místním atraktivitám.

Výlet začíná v obci Lipno nad Vltavou, která je v současnosti jedním z nejvyhledávanějších středisek letní i zimní rekreace na Lipensku, na páteřní cyklostezce č. 33 procházející jachetním přístavem Marina Lipno a směřující dále podél břehu Lipenského jezera kolem přístaviště lodní dopravy na Lipně k přehradní hrázi.

Od hráze lipenské přehrady směrem na Přední Výtoň můžete při jízdě na nové, kvalitní asfaltové cyklostezce vedoucí podél pravého břehu Lipenského jezera obdivovat písečné pláže, bludné kameny, rákosiny, smrčiny i lužní les. Po zhruba 6 kilometrech vás stezka dovede do Přední Výtoně, z níž dále pokračuje po dopravně málo frekventované místní komunikaci, značené jako cyklotrasa č. 1019, na Frýdavu. Z Frýdavy vede trasa klidovým územím Chráněné krajinné oblasti Šumava ve směru na rozcestí U Mostu, kde přechází na cyklotrasu č. 1033 a přes Rakovskou zátoku a zaniklé osady Kyselov a Horní Pestřice pokračuje do Přední Zvonkové a Zadní Zvonkové, kde lze navštívit místní malé muzeum věnované historii této dnes již zaniklé obce.

V Zadní Zvonkové se trasa také přibližuje k unikátní šumavské technické památce, Schwarzenberskému plavebnímu kanálu, podél něhož dále pokračujeme až na rozcestí na Klápě. Zde (stále po cyklotrase č. 1033) odbočíme doprava na Novou Pec. Po příjezdu do obce jsme přibližně v půli našeho cyklovýletu, je tedy vhodná doba na zastavení, odpočinek a načerpání nových sil pro další cestu, kupříkladu v některé z místních restaurací.

Novou Pec opouštíme cca 200 metrů severně od železniční trati, kde na křižovatce zahneme doprava a pokračujeme po páteřní cyklotrase č. 33 směrem k osadě Bělá. Za obcí se ještě krátce zastavíme na silničním mostě přes Lipenské jezero, kde se můžeme pokochat výhledy na jezero a na ústí řeky Vltavy do jezera, případně udělat pár pěkných fotografií. Za Bělou pokračujeme po kvalitní asfaltové cestě přes rekreační osadu Hory a Pernek do Horní Plané.

Ve městě Horní Planá můžeme udělat opět krátkou zastávku, spojenou tentokrát s návštěvou místních pamětihodností. Jízdní kola lze uzamknout kupříkladu na hornoplánském náměstí u městského úřadu a zamířit odtud k nedalekému rodnému domu „básníka Šumavy“ Adalberta Stiftera se stálou muzejní expozicí věnovanou Horní Plané a jižní Šumavě. Krátká procházka parkem Adalberta Stiftera, k němuž se dostaneme kolem kostela sv. Markéty v horní části náměstí, nabízí krásné výhledy do okolní krajiny a na Lipenské jezero.

Po návratu na náměstí pokračujeme v cestě po cyklotrase č. 33 krátkým sjezdem směrem k Lipenskému jezeru a dále kolem místní ČOV přes chatovou osadu Jenišov, po jejímž průjezdu překonáme železniční trať a dorazíme k hlavní silnici. Po jejím překonání již jedeme dále po samostatné cyklostezce až do osady Hůrka. Zde od železniční stanice Černá v Pošumaví vede trasa do Černé v Pošumaví zhruba v délce 1,5 km po hlavní silnici, po níž prochází i celou obcí. Šířkové poměry komunikace jsou zde sice dobré, přesto je s ohledem na vysoké intenzity motorové dopravy v letní turistické sezóně zapotřebí dbát při jízdě na kole zvýšené opatrnosti.

Na severním okraji Černé v Pošumaví trasa přechází na místní komunikaci směrem na Muckov. Před Muckovem odbočíme doprava a (stále po cyklotrase č. 33) sjedeme k Pláničskému rybníku a dále pokračujeme k osadě Milná. V osadě můžete navštívit místní rodinnou sklářskou huť, kde si můžete nejen zakoupit originální sklářské výrobky, ale také zdarma nahlédnout přímo do výroby a dokonce si třeba i sami vyfouknout vlastní výrobek, který si pak odnesete na památku jako suvenýr.

Z Milné pokračuje trasa přes chatové osady Kovářov, Hrdoňov a Posudov do Frymburku. Zde určitě stojí za alespoň kratičkou návštěvu místní malebné náměstíčko s parčíkem a kostelem sv. Bartoloměje.

Návrat zpět do Lipna nad Vltavou, kde okruh kolem jezera zakončíme, je opět po páteřní cyklostezce č. 33, označované jako „Jezerní“, která je cyklisty i inline bruslaři velmi oblíbená a vyhledávaná pro kvalitní povrch i nenáročný a přitom pro jízdu zajímavý profil. Na mnoha úsecích zde trasa nabízí atraktivní výhledy na jezero, zhruba 3 km za Frymburkem se nachází zastavení u bronzové sochy Lipenské víly, umístěné na kamenném výběžku na břehu jezera.

Zajímavosti na trase:

Stezka korunami stromů Lipno

První stezka korunami stromů v České republice nabízí návštěvníkům jedinečnou kombinaci zážitků. Na stezce dlouhé 675 metrů, citlivě začleněné do okolní krajiny, naleznete kromě jedinečné vyhlídky ze 40 metrové věže i spoustu dobrodružných zážitků. To vše dělá ze stezky ideální cíl pro výlet aktivních návštěvníků, rodin a seniorů. Vrcholným zážitkem je nejdelší suchý tobogán v České republice v celkové délce 52 metrů.

Ke Stezce korunami stromů Lipno se můžete dostat jak přímo na kole, tak také lanovou dráhou od centrálního parkoviště v Lipně nad Vltavou, autobusem, anebo pěšky po značené trase.

www.stezkakorunamistromu.cz

Bikepark Lipno nad Vltavou

Bikepark v Lipně nad Vltavou, umístěný během letní turistické sezóny již tradičně na tzv. Jezerní sjezdovce Skiareálu Lipno, nabízí možnost adrenalinového dobrodružství na kole pro všechny věkové kategorie s nádherným výhledem na Lipno. K dispozici jsou 3 různé trasy, jak pro zkušené jezdce, tak pro rodiny s dětmi již od 8-mi let. Celková délka tratí je 3 km. V létě je u bikeparku otevřen také mini bikepark se skákacím hradem a animátory pro malé děti. Pokud nemáte vhodný typ kola pro terénní sjezd, nevadí. Veškeré vybavení od chráničů až po speciální kola si můžete zapůjčit přímo na místě. Na začátek bikeparku na vrcholu Kramolína se dostanete pohodlně lanovkou od centrálního parkoviště v obci, na kterou se vejde celá rodina.

www.lipnoservis.cz/active-park-lipno/bikepark-lipno

Lanový park Lipno nad Vltavou

Lanový park v Lipně nad Vltavou nabízí lanový svět plný překážek a je určen pro děti i dospělé. Při bezpečné adrenalinové zábavě lze zažít nevšední zážitky a přesvědčit se o svojí obratnosti a šikovnosti při překonávání překážek v různých výškách. Součástí parku je také umělá lezecká stěna, 150 metrů dlouhý sjezd na rybníkem, anebo trampolína 4v1, na níž lze při skocích až 8 metrů do výšky provádět salta i nejrůznější jiné pohybové kreace a další akrobacie.

www.lipnoservis.cz/active-park-lipno/lanovy-park-lipno

Aquaworld Lipno nad Vltavou s Hopsáriem

Vodní ráj Aquaworld v těsné blízkosti páteřní Jezerní cyklostezky v Marině Lipno je skvělým místem k relaxaci za každého počasí. Po absolvování cyklovýletu, anebo v rámci zastávky v jeho průběhu, si můžete odpočinout ve vířivce a při tom se kochat nádherným výhledem na Lipenské jezero nebo si zaplavat v plaveckém bazénu. K dispozici jsou také finské sauny s vůní bylinkových esencí nebo nejrůznější masáže. Děti se mohou vydovádět na vodní skluzavce a v bazénu s protiproudem. Součástí Aquaworldu je od června 2013 také Hopsárium – rodinné hřiště s množstvím skluzavek, prolézaček a nafukovacích atrakcí, v němž se skvěle vyřádí nejen děti jakéhokoli věku, ale i dospělí návštěvníci.

www.lipnoservis.cz/active-park-lipno/aquaworld-lipno

Vyhlídková plošina v Lipně nad Vltavou

Vyhlídková plošina na skále se nachází zhruba 1,5 km od začátku trasy výletu v jachetním přístavu Marina Lipno, před přehradní hrází. Zejména při západech slunce poskytuje plošina překrásné, romantické výhledy na Lipenské jezero.

Areál letních sportů v Přední Výtoni

Přímo u Lipenského jezera a cyklistické stezky se nachází Areál letních sportů Albatros nabízející vedle občerstvení během vašeho cyklistického výletu také množství dalších možností volnočasového vyžití. V areálu dále najdete velké přírodní koupaliště s písečnou pláží, infocentrum s možností připojení na internet, ubytování, letní restaurant, půjčovnu sportovních potřeb a několik sportovních ploch (tenisové antukové kurty, volejbalové hřiště, fotbalové hřiště a víceúčelové asfaltové hřiště).

www.areal-sportu.cz

Zadní Zvonková

Dnešní Zadní Zvonková je pozůstatkem obce, která po 2. světové válce byla v podstatě kompletně srovnána se zemí. Z původních 232 domů, v nichž v roce 1930 bydlelo 1306 obyvatel (většinou německé národnosti), se – spíše zázrakem – dochovaly pouze tři budovy: kostel sv. Jana Nepomuckého, který byl v 90. letech minulého století opraven, fara, v níž je v současnosti umístěno malé muzeum a další objekt, dnes využívaný jako soukromý pension. Muzeum, nesoucí jméno Johannese Urzidila (pražský, německy píšící spisovatel, básník, esejista a historik umění), je malinké; přístupné jsou jen dvě místnosti, které prostřednictvím množství dobových fotografií a artefaktů vypovídají o životě v dnes již zaniklé obci. Vstupné se zde platí dobrovolné.

Schwarzenberský plavební kanál

Unikátní technická památka vybudovaná v letech 1789 až 1822 za účelem dopravy pokáceného dřeva ze šumavských lesů k Dunaji a dále do Vídně pro její zásobování palivovým dřívím. Průběh kanálu můžete sledovat po kvalitních, nenáročných a dobře udržovaných cyklotrasách. Na kanálu se dochovaly některé unikátní stavební prvky jako například Rosenauerova nádrž s památníkem věnovaným staviteli kanálu či horní a dolní portál tunelu v blízkosti osady Jelení Vrchy. Na Jeleních Vrších se nachází expozice věnovaná plavebnímu kanálu. V letních měsících se zde také můžete „vrátit do historie“ při ukázkách plavení dřeva.

Památník – rodný dům Adalberta Stiftera v Horní Plané

Rodný dům „básníka Šumavy“ Adalberta Stiftera č. 21 pochází ze 17. století. Do konce roku 1904 byl dům ve vlastnictví členů Stifterovy rodiny, v roce 1910 jej zakoupila obec Horní Planá. V roce 1934 dům vyhořel a krátce po požáru byly zahájeny práce na jeho rekonstrukci. Po uvedení do původní podoby sloužil jako obecní knihovna a byt. Od roku 1956 začaly přípravy na zřízení muzejního památníku, sloužícího ke sblížení národů a kulturních styků s cizinou, který zde byl slavnostně otevřen 23. října 1960. V průběhu dalších let byla memoriální výstava několikrát rozšiřována a měněna. Současná dvojjazyčná expozice „Adalbert Stifter a rodný kraj“ vznikla v roce 2005.

V památníku jsou také pořádány sezónní výstavy, kulturní a společenské akce. Od roku 1960 do roku 2006 sem zavítalo přes 270 tisíc návštěvníků.

Majitelem domu je Město Horní Planá, které se stará o jeho údržbu a opravy. Muzejní památník s expozicí a výstavami spravuje a provozuje Regionální muzeum v Českém Krumlově jako svou pobočku.

http://www.horniplana.cz/rodny-dum-adalberta-stiftera.php

www.museum-krumlov.eu

Stifterův park v Horní Plané

Stifterův park se rozkládá na návrší nad Horní Planou, starém poutním místě Dobrá Voda. Byl založen na konci 19. století jako pocta „básníku Šumavy“ Adalbertu Stifterovi. Součástí areálu je i bývalý tzv. Muzejní park, který navazoval na objekt někdejšího Šumavského muzea.

V areálu se nachází celá řada zajímavých míst – pomník Adalberta Stiftera, kaple Panny Marie Bolestné, studánka zázračné vody, památeční kříž, skalní útvar Selka s mlékem a jiné. Z parku se otevírají krásné pohledy do okolní krajiny. Kromě běžných dřevin se zde nachází i některé zajímavé a hodnotné dřeviny.

Městys Frymburk

Dominantou městyse Frymburk je kostel sv. Bartoloměje. Mezi další významné pamětihodnosti patří například kašna napájená umělým potokem, pomník „básníka Šumavy“ Adalberta Stiftera, anebo morový sloup, které mohou návštěvníci spatřit při procházce po místním náměstí.

Z dalších možností volnočasového vyžití je návštěvníkům k dispozici například veřejná pláž v těsné blízkosti cyklostezky, kterou mohou projíždějící cyklisté v letních měsících využít ke koupání a relaxaci. Dále je zde kupříkladu půjčovna loděk a šlapadel, anebo půjčovna kol pro ty, kteří do regionu přijeli bez vlastního kola.

www.frymburk.info

Lipenská víla

Nová patronka Lipenského jezera byla umístěna na skalní výběžek u břehu jezera v roce 2011. Jedná se o sochu v životní velikosti, nacházející se zhruba na půli cesty mezi Frymburkem a autokempem Modřín v Lipně nad Vltavou.

 

Cykloturistická infrastruktura na trase:

Lipno nad Vltavou:

Lipno Centrum – půjčovna Lipno nad Vltavou, areál Marina Lipno; www.lipnocentrum.cz

Půjčovny INTERSPORT Rent Lipno nad Vltavou – kola, elektrokola; www.lipnoservis.cz:

  • půjčovna Kapitanát, přístav Marina Lipno
  • budova Chata Lanovka – půjčovna i servis a oprava kol

Půjčovna elektrokol LODĚNICE LIPNO, Lipno nad Vltavou; www.elektro-skutr.eu/pujcovna-elektrokol2

Přední Výtoň:

Areál letních sportů Přední Výtoň – půjčovna a servis kol; www.areal-sportu.cz

Horní Planá:

Půjčovna kol CA Elann; www.chaty-lipno.cz/pujcovna-kol-lipno.php

Cykloservis Radek Ondřík, Horní Planá; www.horniplana.cz/sluzby-v-horni-plane.php

Půjčovna kol Hotel Jenišov, Jenišov (Horní Planá); www.hoteljenisov.cz

Frymburk:

Půjčovna&sport Řezáč – Frymburk; http://pujcovna-frymburk.cz

Lipno Centrum – půjčovna Frymburk; www.lipnocentrum.cz

 

Půjčovny kol Českých drah – ČD Bike:

Na trase okruhu lze jízdní kola zapůjčit a vrátit v železničních stanicích: Lipno nad Vltavou, Nová Pec, Horní Planá, Černá v Pošumaví

Vzhledem ke skutečnosti, že provozní doby a podmínky zapůjčení či vrácení jízdních kol se v jednotlivých železničních stanicích, poskytujících tento druh služeb, mnohdy liší, doporučujeme vám před samotným výletem si s dostatečným časovým předstihem možnosti zapůjčení kol v systému ČD Bike prostudovat přímo na webových stránkách Českých drah www.cd.cz/volny-cas/pujcovny-kol-cd/-5888/ a nejlépe si zapůjčení kol objednat přes internet na stránkách www.pujcovnykol.cz.

 

Zařízení s certifikací Cyklisté vítáni na trase okruhu:

Chata Lanovka, Lipno nad Vltavou; www.chatalanovka.cz

Hospůdka BOBOVKA, Lipno nad Vltavou; www.slideland.cz

Hotel a restaurant Admirál, Lipno nad Vltavou; www.hotel-admiral.cz

Penzion Hejrov, Přední Výtoň; www.hejrov.cz

Wellness hotel Marlin Nová Pec, www.wellnesshotelmarlin.cz

Hotel Na Pláži, Horní Planá; www.hotel-plaz.cz

Hotel Jenišov, Jenišov (Horní Planá); www.hoteljenisov.cz

Hotel Na Jezeře, Jenišov (Horní Planá); www.hotelnajezere.cz

Penzion restaurant U Méďů, Hůrka (Horní Planá); www.lipno-hochficht.cz

Wizard´s Club, Černá v Pošumaví; www.wizardsclub.net

Penzion Kovářov, Kovářov (Frymburk); www.penzionkovarov.cz

Wellness Hotel Frymburk; www.hotelfrymburk.cz

Hotel Maxant, Frymburk; www.hotelmaxant.cz

Hotel Vltava, Frymburk; www.hotelvltava.cz

Penzion a restaurace Florian, Frymburk; www.florian-frymburk.cz

Leave a Reply