//
Mapový cykloportál Jihočeského kraje

Mapový cykloportál Jihočeského kraje

Jednou z významných rolí Nadace Jihočeské cyklostezky je správa a údržba cykloznačení na území Jihočeského kraje. K tomu, aby bylo možné cykloznačení udržovat v pokud možno optimálním stavu, je Nadací a její pracovní skupinou prováděn každoročně tzv. cykloaudit, v jehož rámci skupina proškolených cyklistických nadšenců (auditorů) projede všechny trasy v regionu a zkontroluje v jakém jsou stavu, zda se někde nenacházejí problémová místa, v jakém stavu je značení, zda někde není poškozené apod. Veškeré údaje jsou ukládány v databázi, která obsahuje údaje o všech trasách, úsecích, jejich obtížnosti, povrchu, atraktivitě a veškeré související infrastruktuře jako jsou sloupky, značky, odpočívadla, informační tabule apod.

Díky výše uvedenému disponuje Nadace unikátním souborem informací, které usnadňují práci auditorům, zjednodušují jakékoliv jednání o tom, kde je v rámci sítě cyklostezek a cyklotras nějaký problém, který by bylo vhodné řešit, a usnadňují přípravu map a propagačních materiálů.

Bylo jen otázkou času, kdy přijde na přetřes diskuse o tom, zda by nebylo možné a přínosné, kdyby sledované údaje mohli využít cyklisté, kteří po trasách a stezkách na území města jezdí, případně další subjekty, se kterými nadace spolupracuje, případně, kterých se nějakým způsobem správa a údržba cyklostezek a cyklotras dotýká.

Přibližně od roku 2014 se tak Nadace věnovala diskusi a následné přípravě mapového portálu, který by umožnil publikování sbíraných a pravidelně publikovaných dat. Vývoj technologií nelze zastavit a i my se snažíme držet krok s nejnovějšími trendy. Výstupem všech jednání tak byla realizace projektu, v jehož rámci v roce 2016 vzniknul Mapový cykloportál Jihočeského kraje, v jehož rámci v současné době běží následující mapové aplikace:

  • Mapová aplikace pro sběr dat v rámci auditu cyklostezek a cyklotras
  • Mapová aplikace pro návrh tras (aplikace slouží pro návrh nových tras a umožňuje auditorům případně partnerským subjektům projet návrh nové trasy v terénu a prostřednictvím jakéhokoliv mobilního zařízení se systémem Android, nebo iOS zaznamenat návrh nové trasy a infrastruktury podél trasy), verze pro Windows Phone je v přípravě 🙂
  • Mapová aplikace pro partnerské subjekty (aktuálně zejména Lesy ČR, které mají díky aplikaci přístup k online datům a mohou v rámci sítě například vyznačit uzavírku v důsledku polomů nebo těžby dřeva apod., která se okamžitě promítne do online dat a každý tak okamžitě vidí, které cestě je dobré se vyhnout)
  • Mapová aplikace pro dotčené subjekty (policie, správa a údržba silnic, obce a města a další subjekty, se kterými je probíráno zejména nové značení, případně úpravy na síti a aplikace tak umožní výrazné zefektivnění těchto jednání díky přímé možnosti zobrazení katastrální mapy a dotčených pozemků apod.)
  • Mapová aplikace pro veřejnost, která by měla v budoucnu sloužit jako hlavní aplikace pro prezentaci všech dat veřejnosti, včetně možnosti plánování tras, vyhledávání ubytování a stravování, půjčovena servisů podél tras apod.

Veškeré budované aplikace jsou plně responsivní, spustitelné jak na klasickém stolním PC, tak na všech mobilních zařízeních s operačním systémem Android, iOS a Windows phone (verze pro WP je v přípravě). U všech aplikací bude v budoucnu možnost stažení offline verze pro možnost práce v terénu bez nutnosti připojení k internetu.

Vývoj technologií nelze zastavit a i my se snažíme držet krok s nejnovějšími trendy. Celý systém běží na technologie Portal for ArcGIS společnosti ESRI, a umožňuje tak nepřeberné množství variant dalšího rozšiřování a doplňkových funkcí.

Již při vývoji první verze portálu a jednotlivých aplikací jsme se proto rozhodli, že se pokusíme z možností dané technologie vytěžit maximum a budeme portál dále rozšiřovat. Aktuální etapa byla zaměřena zejména na zprovoznění celého portálu a plnohodnotné aplikace pro auditory. Ostatní aplikace jsou zatím pouze v testovací fázi, které slouží zejména pro vyzkoušení jakou formou a v jakém rozsahu lze jednotlivá data publikovat a zjištění, jakým způsobem by se měl systém do budoucna rozšiřovat, jaká data by bylo vhodné doplnit, případně jaká data jsou naopak nadbytečná. Budeme proto rádi za jakékoliv náměty, připomínky a komentáře, které bychom mohli zohlednit.

Aplikaci určenou pro veřejnost je možno spoustit zde.

 

Nejbližší plánované akce

  • Žádné události

Kalendář plánovaných akcí

<< Jan 2021 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Odběr novinek

Vložte svůj e-mail a klikněte na tlačitko "Přihlásit se k odběru"

Join 382 other subscribers

%d bloggers like this: