//
you're reading...

Pro informaci

Nezapomínejte při cyklistických vyjížďkách na opatrnost!!!

www.idnes.cz, 21. července 2016
Autor: Antonín Pelíšek, Foto: Martin Polívka, MAFRA

 

Na stezkách zůstává po deštích bahno, varují cyklisty šumavští záchranáři

Pády z kola jsou nejčastějšími příčinami letních úrazů turistů na Šumavě. Horská služba tam měla na začátku prázdnin nejvíc zásahů v porovnání s ostatními českými horami.

První týden letních prázdnin měli záchranáři po celé republice 141 zásahů, z toho na Šumavě 54. V Krkonoších vyjížděli za stejnou dobu 13krát, v Jeseníkách 22krát a třeba v Beskydech 20krát.

Jedním z nejvážnějších úrazů v jihočeské části Šumavy byl v Kvildě pád z kola asi padesátiletého cyklisty, který po zranění hlavy upadal do bezvědomí.

„Stalo se to asi sedmdesát metrů od naší stanice, takže jsem mohl okamžitě nasadit resuscitaci. Měl na hlavě tržnou ránu. Po příjezdu sanitky už s námi komunikoval,“ líčí zásah se šťastným koncem člen Horské služby Václav Koul.

Ke dvěma úrazům cyklistů vyjížděla koncem minulého týdne Horská služba u Špičáku na Železnorudsku. V pátek se při cyklovýletě zranil 11letý chlapec, kterému podklouzlo kolo na mokré vozovce. V neděli si zlomil ruku 26letý cyklista, který spadl při sjezdu v bikeparku.

 

Cyklostezky v horách po deštích kloužou, varuje Janďura

„Troufám si tvrdit, že Šumava je dnes nejnavštěvovanější turistickou oblastí. V uplynulých dnech se sice kvůli dešťům vylidnila, ale pršet už přestalo a udělalo se zase hezky. Cyklostezky a cyklotrasy v horách jsou ještě na mnoha místech pokryty splaveným mokrým listím, jehličím a bahnem. To by si cyklisté měli uvědomit a přizpůsobit tomu způsob a rychlost jízdy,“ varoval náčelník šumavské Horské služby Michal Janďura.

Upřesnil, že od začátku května do poloviny července zasahovali záchranáři na Šumavě u více než dvou stovek úrazů, zatímco za stejnou dobu loni to bylo 170 výjezdů.

Šéf záchranářů také upozorňuje, aby návštěvníci Šumavy věnovali pozornost pokynům Horské služby, které shrnuje pod takzvané Desatero.

Radí, aby turisté nepodceňovali svou kondici, nezapomínali na léky a lékárničky, předem prostudovali plánovanou trasu a zjistili předpověď počasí. Také aby se okamžitě při potížích nestyděli obrátit na záchranáře, jejichž telefonní čísla mají mít u sebe.

Nejen ke zraněným turistům ale vyjíždí Horská služba v letních měsících. Před několika dny pomáhala hledat 14letého chlapce, který se rodičům ztratil v podvečer při výletu na kolech mezi Zadovem a Borovými Lady. Policistům zavolali na tísňovou linku až po několika hodinách.

Policisté spustili pátrání, nasadili psovody, o pomoc požádali i sousední bavorskou policii. „Chlapce jsme našli v půl jedenácté večer ve Vimperku,“ potvrdila mluvčí prachatické policie Martina Joklová.

Janďura upozorňuje, že pátrání po pohřešovaných v nočních šumavských lesích jsou vždy obtížná, a proto by měli být turisté více zodpovědní a takové problémy hlásit okamžitě.

 

Zdroj:

http://budejovice.idnes.cz/urazy-cyklistu-na-sumave-0hq-/budejovice-zpravy.aspx?c=A160721_145152_budejovice-zpravy_khr

 

Nejbližší plánované akce

Kalendář plánovaných akcí

<< Srp 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Odběr novinek

Vložte svůj e-mail a klikněte na tlačitko "Přihlásit se k odběru"

Připojte se k 381 dalším odběratelům

%d blogerům se to líbí: