//
you're reading...

Pro informaci

Praha chce do ulic tisíc kol na půjčení. Spuštění projektu bude stát až 50 milionů

Zdroj: www.ihned.cz, 6. března 2014
Autor: Martina Součková, ČTK
Foto: Půjčování kol už na zkoušku fungovalo v pražském Karlíně, Tereza Moravcová

Stačí zaplatit určitý poplatek, vzít si kolo ze stojanu, dojet, kam člověk potřebuje, a bicykl zase vrátit. Veřejné půjčování kol by mohlo začít za pár měsíců fungovat i v Praze. Město nyní hledá provozovatele projektu a místa, kam by stojany umístilo.

 

Ve Vídni či Paříži už dávno funguje, Praha se ho snaží zavést nyní. Takzvaný bikesharing neboli projekt půjčování veřejných jízdních kol.

Radnice si nechala zpracovat studii od České spořitelny, podle které by se v pražských ulicích mohlo objevit zhruba tisíc kol na 150 stanovištích.

“Počáteční investice, kterou by hradilo město, se pohybuje mezi 40 a 50 miliony korun,” řekla zastupitelka Prahy Monika Krobová (TOP 09). Roční provoz pak bude stát dalších zhruba deset milionů korun.

Peníze na provoz ale půjdou i z poplatků od krátkodobých i dlouhodobých uživatelů, partnerů a sponzorů. Zájemci o dlouhodobý pronájem si budou moci zaplatit například půl roku nebo rok paušálně. Odhadovaná cena je 500 korun za rok.

Nyní chce Praha zkoumat zájem potenciálních provozovatelů a také vytipovat vhodné pozemky, kde by mohla stojany umístit. Půjčování by mohlo začít fungovat do šesti až osmi měsíců od chvíle, kdy podepíše smlouvu s vybraným provozovatelem.

Člověk si kolo v jednom stojanu půjčí a v jiném ho zase vrátí. Kola by měla mít specifickou barvu i tvar, aby tak odradila možné zloděje. Bude na nich namontován i speciální koš na odkládání věcí.

Pilotní projekt už před časem hlavní město zkoušelo v Karlíně. Ukázalo se ale, že s omezenou sítí stojanů nefunguje. “Pilotní projekty tohoto typu nelze dělat a zkoušet na malé lokalitě,” zhodnotil pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

 

Kola na půjčku žádala i petice

Zapojení tohoto ekologického způsobu dopravy požadovala i petice v roce 2012, kterou pořádalo občanské sdružení Auto*Mat. Podepsalo ji přes dva tisíce lidí. Podle průzkumu GfK pro magistrát z roku 2013 používá v ulicích Prahy k dopravě kola zhruba 120 tisíc lidí, v sezoně je týdně používá zhruba 200 tisíc lidí.

Podobný projekt, kdy si člověk na jednom místě bicykl půjčí a na jiném ho vrátí, prozatím není v České republice příliš rozšířený. Na několika místech ho provozují skupinky nadšenců. Například v Hradci Králové před rokem otevřeli parkovací dům pro kola, který jich pojme až 116.

Ve světě už podobný systém funguje ve velkých metropolích jako například ve Vídni nebo Paříži. První půlhodina je vždy zdarma. Drtivá většina výpůjček je pak právě v rozmezí do 30 minut.

 

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-61802740-praha-chce-do-ulic-tisic-kol-na-pujceni-spusteni-projektu-bude-stat-az-50-milionu

Nejbližší plánované akce

Kalendář plánovaných akcí

<< Kvě 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Odběr novinek

Vložte svůj e-mail a klikněte na tlačitko "Přihlásit se k odběru"

Připojte se k 381 dalším odběratelům

%d blogerům se to líbí: