//
you're reading...

Aktuality

Nadace rozvíjí přeshraniční spolupráci

Každý, kdo rád tráví volné chvíle projížďkami na kole regionem Lipenska a sousedního Horního Rakouska, může jásat. Síť cyklostezek a cyklotras v území byla totiž v nedávné době rozšířena o cyklostezku v úseku Lipno nad Vltavou – přehradní hráz Lipenské přehrady a cyklostezku v úseku osada Pasečná u Přední Výtoně – státní hranice. Na rakouské straně pak byla provedena obnova povrchu cyklotrasy podél Schwarzenberského kanálu v úseku Rothbach – Iglbach.

Všechny tyto aktivity jsou součástí mezinárodního projektu Přeshraniční rozvoj cykloturistiky v regionu jižní Čechy / Lipensko – Mühlviertel, který byl podpořen z Programu EÚS Rakousko – Česká republika. Projekt s celkovým rozpočtem 1,8 mil. EUR byl oficiálně zahájen počátkem roku 2010 a bude ukončen v roce 2012.

Kromě uvedených investic bude v rámci projektu pro celé území Lipenska a sousedících regionů Rakouska proveden tzv. cykloaudit, který určí, jak je která stezka náročná, zda je vhodná pro jednotlivce či rodiny s dětmi, ale také které stezky jsou bezpečné a použitelné a které naopak vyžadují úpravy či změnu trasy tak, aby vyhovovaly bezpečnostním standardům a očekáváním návštěníků. Sebrané údaje budou podkladem pro vytvoření cykloportálu, na kterém si bude moci každý zájemce veškeré údaje najít a naplánovat si s jejich využitím svůj výlet či celou dovolenou v regionu. V neposlední řadě pak budou údaje podkladem pro přípravu a vytištění společné přeshraniční cyklistické mapy a výchozím zdrojem pro zpracování cyklogenerelu pro příhraniční území Lipenska. Ten bude sloužit jako základní podklad pro jakékoliv plánování dalšího rozvoje cyklodopravy a cykloturistiky v území.

Vedoucím partnerem projektu je Nadace Jihočeské cyklostezky, dalšími partnery pak jsou na české straně obce Lipno nad Vltavou a Přední Výtoň, na rakouské straně Regionální management Horní Rakousko, Turistický svazek Böhmerwald, Turistický svazek Mühlviertler Kernland, Svazek Mühlviertel Alm a obec Schönegg.

Svým charakterem a rozsahem se jedná o pilotní a velmi významný projekt, který dosud nebyl na česko-rakouském příhraničí realizován a může tak sloužit jako vzor pro další rozvoj spolupráce při podpoře přeshraniční cykloturistiky a cyklistiky obecně.

Všichni partneři se přitom shodují, že spolupráce nejen při fyzickém budování cyklostezek a cyklotras, ale i při jejich plánování a následném značení a propagaci je klíčovým prvkem, který může přispět k velmi výraznému zlepšení podmínek pro rozvoj cykloturistiky v celém území.

Právě spolupráce partnerů z obou stran hranice by totiž měla přispět k tomu, aby stezky byly již v prvopočátku plánovány a budovány tak, aby v konečném důsledku bylo možné jezdit na výlety nejenom na české straně hranice, ale i na výlety po stezkách v sousedním Rakousku, které budou spolu s trasami na české straně v rámci projektu propojeny do zajímavých výletních okruhů.

Kalendář plánovaných akcí

<< Čvc 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Odběr novinek

Vložte svůj e-mail a klikněte na tlačitko "Přihlásit se k odběru"

Připojte se k 370 dalším odběratelům

%d blogerům se to líbí: